· Háromórás hajózás a Kazán- és a Vaskapu-szorosban
· Történelmi magyar városok Szabadkától Galambócig
· Széchenyi és Vásárhelyi munkásságának nyomában
· Kultúrák találkozása, városnézés Temesváron
A dunai hajózás a szemünket gyönyörködteti, míg a szívünknek legkedvesebb a Nándorfehérvári székesegyház, aminek romjainál tartotta Kapisztrán János a szentmisét a török elvonulása után.
Süli Dorottya - A Proko Travel utazási referense
1. NAP: PÉCS (DEBRECEN) – BUDAPEST – SZEGED – SZABADKA – PÉTERVÁRAD
Reggeli indulás Budapestről, Szeged érintésével határátkelés a Vajdaságba. Gyalogos városnézés Szabadkán. Megtekintjük a szecessziós városházát és a dísztermét (ha nincs közgyűlés), a szép Zsolnay-kutakat, valamint a nemrég felújított zsinagóga épületét, miközben sétálunk a belvárosban. Tovább utazva átszeljük Bácskát és Újvidékre megyünk, mely a Vajdaság tartományi székhelye és népesség tekintetében Szerbia második legnagyobb városa. Ismerkedés a várossal, séta a főtéren és a sétáló utcákban. Láthatjuk a Monarchia legjelentősebb és Európa 2. legnagyobb erődjét, a péterváradi erődöt, melyet a Duna túlsó partjáról le is tudunk fényképezni. A vár régen védelmi szerepet töltött be, napjainkban kedvelt kirándulóhely. A toronyórájának mutatói különlegesek, a nagymutató mutatja az órák múlását, nem pedig a kismutató. Miért? Erről is beszél idegenvezetőnk. Utunkat a Szerémségben folytatjuk. Szálláshelyünkre utazunk, mely egy ***-os hotelben lesz, ahol vacsora.
2. NAP: BELGRÁD – ZIMONY – SZENDRŐ
Reggeli után Belgrádba buszozunk. Először bejárjuk a híres, sok ostromot megélt nándorfehérvári várat. Itt aratott fényes győzelmet 1440-ben Tallóci János várkapitány az ostromló szultáni seregen. 1514-ben itt győzte le Dózsa György nándorfehérvári lovastiszt a szendrei lovas szpáhik vezérét, a legyőzhetetlennek hitt epireoszi Ali béget. 1456‑ban Hunyadi János és Kapisztrán János itt verte vissza a török ostromot és itt halt hősi halált Dugovics Titusz. A győztes csata emlékére szól minden délben a harangszó. A Kalemegdán erődöt elhagyva buszos városnézés a központban: színház épülete, királyi palota, Szent Száva templom, parlament épülete. Déli órákban felkeressük Zimonyt, ahol megtekintjük a Magyar Millenniumi Emlékművet, mely az országos hét millenniumi emlékművek egyike. Felsétálunk a neogótikus lovagtorony kilátójába. Utunk következő állomása közvetlenül a Duna partjára épült hatalmas szendrői vár, amelyet Zsigmond magyar király parancsára építtetett Brankovics György a Nagy-Morava folyó védelmének érdekében. 1494-ben ennek a várnak az ostroma közben hunyt el Kinizsi Pál. A település a középkorban, rövid ideig, az ország fővárosa volt. A vár bejárását követően szálláshelyünkre utazunk, mely egy ***-os szálloda.
3. NAP: GALAMBÓC – ORSOVA – HAJÓZÁS A VASKAPUHOZ
Ez a napunk a méltán híres szorosokról; a Kazánról és a Vaskapuról szól. Délelőtt a folyam mentén haladunk buszunkkal és így érjük el Galambóc környékét. Megcsodáljuk az érdekes fekvésű, stratégiailag fontos, teljesen újjáépített Galambóc várát. A vár 1428-as ostromáról írta Arany János a Rozgonyiné című balladáját. Láthatjuk a Babakáj sziklát és a László vár romjait is. Itt kezdődik a Vaskapu Nemzeti Park. A Vaskapu Európa egyik legnagyobb szurdokvölgye. A Galambóci-szorosnál a 6,3 km széles Duna hirtelen 300 m-esre szűkül. Az 1971-es duzzasztás során víz alá került Traianus út és Széchenyi út vonalát követve, hamarosan elérjük a Baross-emléktáblát. Továbbhaladva a Duna mellett érintjük a Dunatölgyesi-öblöt, a Varnica hajójelző állomással. Érdekes látványban lesz részünk a Mrakonya patak torkolatánál. Itt található Decebalus dák uralkodó sziklába vésett arcképe. Végezetül a Vaskapu-szorosnál az egykori Vaskapu-zuhatag helyén épült Vaskapu I. vízerőmű gátján halad autóbuszunk és átkelünk Romániába. Koradélután hajóra szállunk Orsovánál és kb. 3 órát hajózunk a Dunán. Ekkor Orsovától a Traianus-táblát, a Kis-Kazán-szorost és a Dunatölgyesi-öblöt érintve egészen a Nagy-Kazán-szoros bejáratáig megy hajónk. Útközben lefényképezhetjük a Nagy-Kazán-szoros kijáratát, ahol a szoros szélessége 150 m, ellenben a Duna itt a legmélyebb, 90 méter! Látjuk még a Veteráni- és a Ponikova-barlangok bejáratait is, majd elhajózunk egészen az 2018. május 26-án felavatott új Széchenyi-emléktábláig és a völgymenetben visszatérünk Orsovára. A település arról is híres, hogy 1849–1853-ig itt volt elásva a magyar Szent Korona. Fakultatív hajókirándulás a Vaskapunál és a Kazán-szorosokban (Garantált indulás, jelentkezés a helyszínen): 35 €.
4. NAP: HERKULESFÜRDŐ – TEMESVÁR – BUDAPEST
A mai napon, rövid sétát teszünk a Monarchia idején kedvelt nyaralóváros Herkulesfürdő központjában. Ezt követően a Bánságon átutazva érjük el Temesvárt. Városnézés a többnemzetiségű városban, mely a Trianon előtt Dél-Magyarország legjelentősebb települése volt. Jelenleg, a több mint 300.000-es lélekszámával Románia 4. legnépesebb városa. Sétánk elején láthatjuk a Mária Terézia-bástyát, majd a római katolikus székesegyházat és a Szentháromság-szobrot. Az egykori Vármegyeházában most a Temesvári Szépművészeti Múzeum található. Tovább haladva lefényképezhetjük a szerb, majd a római katolikus püspöki palotát, továbbá a szerb, majd a román ortodox székesegyházat, Savoyai-házat és a belvárosi zsinagógát. Temesvár magyar emlékei közé tartozik többek közt Klapka György honvédtábornok szülőháza és a Hunyadi-palota. Tapasztalni fogjuk, hogy milyen különleges város Temesvár, ugyanis a belvárosban több, szépen kialakított, látványos teret is megtekintünk. Szabadprogram is lesz a nap során. Elhagyva a várost Szeged érintésével utazás Budapestre. Érkezés az esti órákban. Budapest után mindenkit a felszállási helyére szállítunk.